Nemusí jít hned o psychickou nemoc..

Nemusí jít hned o psychickou nemoc..

Cítit se čas od času špatně je normální součástí života, ale když se emoce, jako je beznaděj a zoufalství na vás upnou a prostě nezmizí, můžete mít depresi. Pocity jako smutek v reakci na životní boje a neúspěchy, deprese mění způsob, jakým přemýšlíte, cítíte a fungujete v každodenním životě. Může to silně narušit vaši schopnost pracovat, studovat, jíst, spát a užívat si života. Zatímco někteří lidé popisují depresi jako „život v černé díře“ nebo mají pocit blížícího se zkázy, jiní se cítí bez života, prázdní a apatičtí. Zejména muži se mohou cítit naštvaní a neklidní.
smutný mladík
Pokud však trpíte depresí, která se neléčí, může se z toho stát vážný zdravotní stav. Je však důležité si uvědomit, že pocity bezmocnosti a beznaděje jsou příznaky deprese – nikoli realita vaší situace. Bez ohledu na to, jak se cítíte beznadějně, můžete to zlepšit. Pochopením příčiny deprese a rozpoznáním různých příznaků a typů deprese můžete podniknout první kroky, abyste se cítili lépe a překonali problém, například vyhledáním pomoci psychologa.
sezení u okna
5 běžných příznaků deprese:
·         Pocity bezmoci a beznaděje. Bezútěšný výhled – nic se nikdy nezlepší a není nic, co byste mohli udělat pro zlepšení vaší situace.
·         Ztráta zájmu o každodenní činnosti. Už se nestaráte o bývalé koníčky, zábavy, společenské aktivity nebo sex. Ztratili jste schopnost cítit radost a potěšení.
·         Chuť k jídlu nebo změny hmotnosti. Významná ztráta hmotnosti nebo přírůstek hmotnosti – změna o více než 5% tělesné hmotnosti za měsíc.
·         Hněv nebo podrážděnost. Pocit rozrušení, neklidu nebo dokonce násilí. Vaše úroveň tolerance je nízká, vaše temperamentní krátká a všechno a všichni se dostanou na vaše nervy.
·         Ztráta energie. Cítím se unavený, pomalý a fyzicky vyčerpaný. Celé vaše tělo se může cítit těžké a dokonce i malé úkoly se vyčerpávají nebo jejich dokončení trvá déle.