Auta od patnácti let

Auta od patnácti let

U nás legislativa neumožňuje, tak jako v USA řídit auto dříve než od osmnácti let.  Přesto existuje způsob, jak legálně před dosažením plnoletosti sedět za volantem. Stačí k tomu řidičské oprávnění skupiny Am, které lze získat od patnácti let, nebo řidičská skupina B1, kterou může s omezením získat osoba starší sedmnácti let. Výrobci aut nabízí pro tuto klientelu několik modelů, které splňují podmínky řízení pro výše uvedené řidičské skupiny. Příkladem může být auto Axiam, Renault Twizy 45, Ellenator, Microcar Due, nebo Ligier IXO.Renault Twizy
      Jedná se o takzvaná moped auta vhodná spíše na popojíždění po městě. Jsou to lehké vozy, jejichž pohotovostní hmotnost nesmí překročit 350 kg. Nejvyšší rychlost je omezená na 45 km/h o výkonu 4 kW.  To je základní verze od patnácti. Od sedmnácti lze řídit silnější verzi, která se neliší výkonem, ale maximální rychlost se blíži 100 km/h. Jedná se prakticky o moped s kabinou pro řidiče a spolujezdce.
      Nejlevnější nová moped auta stojí čtvrt milionu a některé modely stojí dvojnásobek. V autobazarech lze najít nabídky pod sto tisíc.  Další nevýhodou je nižší bezpečnost a horší jízdní vlastnosti, než mají běžná auta. Ostatně jedná se spíše o okapované mopedy než auta.  Vůči mopedům přeci jenom nabízí větší ochranu posádce. Fiat 500Podle testů ADAC patří mezi nejlepší volbu z pohledu bezpečnosti Ellenator. Je to přepracovaný Fiat 500 tak, aby splňoval legislativu moped auta. V tom je právě ten problém. Každé moped auto výrazně zaostává jízdními vlastnostmi a bezpečností za běžnými mini vozy právě proto, že by jinak nemohl plnit podmínky pro tuto novou skupinu.  Proto je na zvážení, zda není lepší počkat do plnoletosti tak, jak často radí zkušenější patnáctiletým zájemcům, aby si rok počkali a rovnou si pořídili řidičské oprávnění skupiny A1, které jim nabídne větší možnosti.