Stojíte si v rozpočtu dobře?

Stojíte si v rozpočtu dobře?

Přijde Vám výplata a během pár dnů je pryč? To není fikce, je to realita pro mnoho domácností. Často nevíme, co vůbec platíme a kolik. Mít přehled je ale ta nejlepší cesta k tomu abychom dokázali něco málo ušetřit. A to nemluvím jen o penězích.

Domácí účetnictví není krokem zoufalství. Jde spíše o druh racionálního uvažování, které patří ke každému spořádanému životu. Vědět, kdy a co si můžu dovolit. Nežít věčně na dluh a dalších mnoho výhod je poskytnuto prostřednictvím samostatného účetnictví. V několik bodech se podíváme, co vše to znamená, vést takové účetnictví.
– Rozhodnutí
– Odhodlání
– Vyčlenění času
– Důkladnost
– Chuť

To vše jsou body nezbytné k tomu, abychom se začali zodpovědně chovat ve svém finančním životě. Podíváme se tedy stručně na každý z nich.
1. Než se vůbec k něčemu takovému dostaneme. Je třeba se opravdu rozhodnout, že se svým stávajícím rozpočtem chceme něco dělat.
2. Když začnete, abyste také dokázali vydržet. Není to záležitost jednoho dne. Důležitá je systematičnost. Teprve potom se ukáže výsledek.
3. Rozhodně to bude chtít menší kousek Vašeho času. Nejde to dělat za pochodu. Vyčleňte si na konci měsíce, nebo na začátku dalšího chvíli, kdy si svoje poznámky projdete a vše si zaznamenáte nejlépe do tabulky.
4. Mělo by se jednat o pečlivou práci. Mnohdy nemáte v ruce přímo účtenku, nebo zaplatíte například telefonem jízdenku. To vše jsou ale výdaje.
5. Měli byste mít nějaký cíl, kvůli kterému to děláte. Měl by Vás motivovat a pochválit za dobře odvedenou práci svými výsledky.

Záhy zjistíte, že ve Vašem rozpočtu jsou položky, které Vás zbytečně vysávají. A které dokážete hravě odstranit. Mohou to být zbytečně velké účty za telefon, nebo internet. Nevýhodně uzavřená půjčka, nebo jen zbytečně utracené peníze za služby, které jste ještě ani nevyužili. Vedení domácího účetnictví Vám zpříjemní akce, kdy budete přesně vědět, co si můžete dovolit. Případně s nějakou akcí počítat do budoucna.