Móda a etika

Móda a etika

Oblečení, které bylo nakoupeno v second handu bylo dlouhou dobu považováno za podřadné. V poslední době se ale objevují nejen běžní zákazníci, ale také módní návrháři, kteří secondhandy a bazary přímo vyhledávají. V poslední době se totiž opět vrací módní trendy z minulých let, které se stávají hitem módních přehlídek. Ovšem je nutné je správně nastylovat. Právě secondhandech je možné najít opravdové perly. Totiž, i majitelky, které jsou zvyklé kupovat si oblečení velmi moderní nebo velmi nákladné, jsou nuceny občas některé kousky ze šatníku vyčlenit, jelikož ty nové by se jim tam již nevlezly.

Bangladéš

Proto jsou sem tam nákupy v secondhandech objevováním pokladů. Kromě toho, běžný zákazník ocení jistě to, že se zde nachází kousky za neuvěřitelně nízké ceny, které se na rodinném rozpočtu vlastně ani docela málo neprojeví. U mnohých módních kousků je totiž cena neskutečně přemrštěná. Dobře to jde vidět v momentě, kdy se takový kousek dožije v obchodě nové sezóny a najednou se tak ocitne na věšáku, který je označen cedulkou výprodej. V ten moment jde cena na cedule o padesát a klidně i více procent dolů. Jaká je vlastně tedy výrobní hodnota takový oděvů? Velmi nízká, nižší, než si vlastně můžeme představit.

obchod s módou

Na takovém oblečení není kvalitní ani použitý materiál, který je také většinou umělý, ne přírodní. Vhodný není ani způsob zpracování a podíl dětské práce na oblečení, které je dovezeno z oblasti Asie, snad už ani nikoho nepřekvapí. Další výhodou nákupů v secondhandech je omezení produkce odpadu. Dá se snad říct, že se jedná jen o část toho všeho, co se nakonec odpadem stane, ale jak se říká: stokrát nic umořilo vola. Ano, i my svým na pohled neviditelným přínosem můžeme ovlivnit chod budoucnosti naší planety. Proto jsou second hand šaty dobrou volbou pro ty, kterým není jedno jejich peněženka nebo také naše vlastní planeta.