Kouření ve společnosti

Kouření ve společnosti

                Češi jsou ve vztahu ke kouření stále velmi tolerantní. Což ukazuje i průzkum agentury IPSOS. Na druhou stranu jsme si celkem jako národ polepšili, jelikož kouření už není tak časté, jako tomu bylo pár desítek let zpět.
Popelník se špačky
Nekuřáci / kuřáci
                Většina kouřících na pracovišti nepociťuje žádnou nenávist ze strany nekuřáků, konkrétně je to 62% dotázaných. Často lidé tento zlozvyk omlouvají tím, že jim to pomáhá navazovat sociální vazby, jelikož na kuřácké pauzy v práci chodí společně.
                Zajímavé ale je, že čím vyšší mají lidé vzdělání, tím méně tolerují kuřáky. Lidé jako největší minus u kuřáků dodávají zápach z úst a z oblečení, k tomu se přihlásilo i 39% kuřáků.
Kuřáci v zaměstnání
                Statistiky dokazují, že kuřáci odvedou méně práce a jsou více náchylní k nemocem, než nekuřáci. Kouřící lidé stráví v průměru o týden déle na neschopence ročně.
                Jak už bylo výše zmíněno, kuřáci jsou méně efektivní v práci, což platí i u armády. Na vojáky s touto závislosti jsou nadřízení více “zasedlí“ a mají je pod drobnohledem.
Kouř z cigarety
Dětští kuřáci
                Toto je snad největší strašák pro rodiče, co může být. Čím je dítě mladší, tím rychleji se na nikotinu stane závislým, průměrný věk začínajících kuřáků je 13 let. Nejčastěji se k cigaretám dostanou díky přátelům, nebo taky díky rodičům kuřákům, či jiným příbuzným.  Teenagery kuřáky může odradit a přimět se zlozvyku zbavit, že: Kuřáci mají horší akné, zápach z úst a oblečení, zažloutlé zuby, horší dýchání a zhoršení ve sportovních aktivitách, nárůst alergických reakcích.
                Pokud chcete své dítě od kouření odradit, nebojte se mu dát najevo svou radost z úspěšného odolávání, ale také zklamání, pokud selže.
                S kouřením je obtížné přestat v jakémkoliv věku. Bohužel kuřák neškodí jen sám sobě, ale i všemu živému okolo. Pokud chce člověk přestat s cigaretami, určitě je na místě vyhledat lékařskou podporu a nevzdat to s odoláváním chuti na cigarety, která může trvat i několik týdnů.