Co je důležité při zařizování bytu? Nejen jeho orientace a správné zvolení typu místnosti.

Co je důležité při zařizování bytu? Nejen jeho orientace a správné zvolení typu místnosti.

Orientace bytu

Možná vás za celých dvacet nebo třicet let nenapadlo, jak důležitá je orientace domu či bytu. Některé byty jsou krásné a možná vás překvapí i příznivá cena. Zkuste zjistit, proč tomu tak je. Pokud je zataženo, zeptejte se na světové strany a jinak se podívejte z oken. Byt orientovaný na sever a východ totiž nebude ideální hned z několika důvodů. Za prvé, když budete doma, což znamená zpravidla více odpoledne a navečer, nepůjde sem žádné světlo od sluníčka. Slunce vás bude probouzet pouze ráno. Druhá nevýhoda je teplo. Na jaře, na podzim a v zimě pomáhají sluneční paprsky s vyšší teplotou v bytě.

orientace_bytu

Minimálně pocitově vám bude tepleji, když k vám do pokoje budou proudit paprsky. Jedinou výhodou takto situovaného bytu jsou horké dny v létě. Když se vrátíte po práci domů, čeká vás příjemně chladivý byt.

Volba pokojů

Stejně jako orientace bytu či domu celkově, je důležitá i orientace jednotlivých pokojů. Předem si ujasněte, ve které místnosti trávíte nejméně a ve které naopak nejvíce času. Místnost, kam chodíte pouze spát, může být klidně orientovaná na sever, stejně jako koupelna. Pokud vám nevadí, když vás budou budit sluneční paprsky, může být ložnice i na východ. Naopak místnosti jako je kuchyň či obývací pokoj umístěte tak, aby sem šlo co nejvíce slunečního světla. Dětský pokoj zvolte také buď na jih, nebo na západ, protože dopoledne jsou ratolesti ve škole a úkoly si píšou až odpoledne. Sluneční světlo je důležité, aby si děti nekazily oči.

Jak zlepšit bydlení

U většiny bytů a některých domů vzniká problém hned při příchodu. Za dveřmi je malý prostor pro kabáty a boty a někde poblíž jsou hned dveře na toaletu či do koupelny. Problémem je deštivé počasí a bláto, které si domů na botách přinesete a potom přes něj chodíte na WC.

vstup_do_bytu

Můžete pokaždé vytřít podlahu nebo nechávat boty za dveřmi, ale to ne vždy jde. Ideální by byla místnost pro svrchní oděvy a obuv, ale to není vždy možné. Pokud máte patrový dům a přemýšlíte, zda si udělat koupelnu i v přízemí, radím určitě ano. Může se stát, že nebudete moct z nějakého důvodu chodit po schodech, a mít se kde osprchovat bude v tomto případě k nezaplacení. Podívejte se na sprchový program.