Slow fashion – nový přístup k módě

Slow fashion – nový přístup k módě

Proč pořizovat stále nové oblečení, které už nemáme kam dávat? Není naše planeta už zatížena dost? Nežilo by se nám líp, kdybychom pořád nesledovali módní trendy a neběželi hned do obchodu pro každou novinku? Tyto všechny otázky vedou k jedné odpovědi – zkuste slow fashion!
ramínka s oblečením
V tomto směru jde především o hledání trvale udržitelného způsobu života, o podporu kulturní diverzity a také biodiverzity na lokální úrovni. Dnešní doba je až přespříliš konzumní, založena na nadprodukci a hromadění všech možných a hlavně nepotřebných věcí. Reklam, okolí a marketingové triky nás nutí kupovat víc, než bychom potřebovali a možná i chtěli. Následky hromadění věcí a zbytečného nakupování se promítá na přírodě všude kolem nás. Jak? Lesy a pralesy doslova mizí, voda je více špinavá než čistá, svět je zaplaven odpadky. Část světa bez rozumu plýtvá jídle, zatímco jiná část světa hladoví. Nadkonzum je pro naší civilizaci jen dalším hřebíčkem do rakve. Začněme u sebe a pomozme nejen tříděním odpadu, ale také pomocí střízlivého pořizování oblečení.
Cílem slow fashion je především přestat podporovat módní řetězce, které nás přímo zavalují nekvalitním a předraženým oblečením. Lepší je se soustředit na kvalitní nadčasové oblečení, které nám dlouho vydrží.
Kroky ke správnému slow fashion
Prvním krokem je přestat sledovat neustále se měnící trendy a vytvořit si svůj vlastní nadčasový styl, ve kterém se budete cítit dobře. Radši podpořte místní prodejce a kupte si jednu kvalitní věc, než 10 nekvalitních z obrovských řetězců.
dámský šatník
Druhým krokem je začít navštěvovat secondhandy, které jsou ekonomické, ekologické a vždy se tam dá najít nějaká krásná věc, ve které budete mít jistotu, že během jednoho dne nepotkáte dalších 5 lidí.
Udělejte „čistku“ šatníku a věci, které nenosíte či už vám nepadnou, nebo se vám nelíbí, darujte či s někým vyměňte. Podarujte kamarádku, příbuzné či organizace, které Vaše kousky nabídnou potřebným.
Můžete vyzkoušet i tzv. swap, což jsou různé srazy, kde lidé mění s ostatními věci, co nechtějí, za jiné, které je zaujaly.  
Důležitým krokem k udržovanému a jednoduchému šatníku je péče o stávající oblečení. Pokud se Vám něco začne párat, věc nevyhazuje, pokuste se ji zašít nebo si najít nějakou šikovnou švadlenu.
Vyzkoušejte i tzv. upcyklaci, což znamená, že staré věci použijeme novým způsobem.