Růst cen bytů

Růst cen bytů

Ceny bytů neustále rostou ve všech městech České republiky. I v tomto čtvrtletí je zaznamenán vzrůst, přibližně o 10 % oproti minulého. Z částky 57 900 Kč za metr čtvereční, je to nyní okolo 60 700 Kč. Nejvíce se zvýšily v Českých Budějovicích a pak samozřejmě v Praze. Pokud bychom si chtěli pořídit byt v hlavním městě, zaplatíme za něj řádově pár miliónů. Zde vyjde metr čtvereční až na 84 200 Kč. Mezi další města, kde se nejdražší byty nachází, jsou Brno, Benešov, Kladno, Mladá Boleslav.
hlavní město Praha
Pro mladý manželský pár je velmi těžké dosáhnout na bydlení pouze s jednou ložnicí. Jednak ve většině případů je nutné si půjčit v bance, ale na druhou stranu, banka mnohdy nepůjčí, jelikož nemají dostatečné příjmy. Jestliže by manželka byla na mateřské s dítětem, tudíž jen manžel by měl stálý příjem, je téměř nepředstavitelné si pořídit byt. Nezbývá nic jiného, než se uchýlit k placení nájmu. Ale i to není řešením situace. Nájem mnohdy bývá stejně vysoká částka jako splátka hypotéky. Někdy i vyšší. Snižuje se také pak životní standard rodiny. Mnohdy lidé jen pracují, aby mohli každý měsíc zaplatit nájem. Řešením může být i bydlení se spolubydlícími. Které vede ke zlepšení finanční situace, neboť člověk nemusí sám platit za nájem. Tak bydlí především studenti nebo lidé, kteří se nechtějí vázat. Avšak pro rodinu je to spíše nepřijatelné.

bytový dům


Co je důvodem tohoto zdražování? Především malý počet volných bytů, tedy poptávka po nich je neuspokojená, a tak nezbývá nic jiného, než zdražovat. Také je problém s vydáváním stavebních povolení, hlavně v Praze, dále pak i v dalších městech. Projekty na výstavbu nových bytů jsou, ale bohužel legislativa k jeho vyřízení je zdlouhavá. Tento problém bude pravděpodobně přetrvávat i v následujícím roce 2020, kde se očekává vysoká pořizovací cena za bydlení, ne-li další zdražení.