Zaměřte se na schodiště

Schodiště je nejdůležitější součástí každého domu, který má více pater. Určitě si nikdo z nás do rodinného domu nepořídí výtah nebo eskalátor. Díky schodišti se můžeme dostat z poschodí do poschodí, ale je nutné, aby schodišťový prostor splňoval podmínky na osvětlení, provětrání, bezpečnost a mnohá další kritéria.
Pokud vybíráte do domu schodiště, pamatujte si, že každé schodiště je něčím originální.
schodiště v budově
Mezi základní druhy patří přímé, zakřivené nebo točité.
Jestliže se schodiště bude nacházet v malém prostoru, vhodné je právě to točité. Pokud je ale váš interiér větší, dejte přednost tomu přímému nebo zakřivenému.
Dobrou radou pro vás může být rada od architekta nebo designéra. Ti přesně vědí, jaký typ schodiště by se do vašeho domu hodil.
točité schodiště
Schodištěpatří mezi jednu z nejlepších investicí. Určitě na nich nešetřete. Je jasné, že ceny jsou různé. Pohybují se hlavně podle toho, jaký typ, tvar nebo úprava bude provedena.

Co je, ale důležité je vůbec jeho doprava. Máte dvě možnosti. Buď bude schodiště provedeno z prefabrikovaných dílců, které se poté dají do kupy na stavbě a nebo budete provádět monolitické schodiště, takže dopravu vůbec nebudete muset nijak řešit.

Optimální šířka jednoho ramene by měla být 900 mm. Výšky stupňů se pohybují od 150 mm do 180 mm. Nikdy nesmí být větší, z důvodu pohodlného výstupu a sestupu.
Pamatujte, že úprava, která bude na schodišti provedena, by měla zapadat do vašeho interiéru.
Nejoblíbenějším materiálem, které se používá je dřevo. Velmi hezky vypadá schodiště z dubu nebo buku.
vysoké schodiště
Je ale důležité alespoň jednou ročně ošetřit olejem nebo voskem, aby zase vypadaly skvěle. Hodně se ale také využívá beton nebo sklo.
Nejdůležitějším prvkem schodiště je samozřejmě zábradlí. Nikdy nepodceňuje jeho výšku, která je nejčastěji v rozmezí od 800 mm do 1200 mm. Pro rodinné domy se nejčastěji používá 900 mm. Pokud máte malé děti, bylo by dobré schodiště v horní a dolní části opatřit nějakou tou brankou.

4.8/5 - (5 votes)