Vltava – od pohodové plavby až po extrémní kolbiště kajakářů

Na Vltavě byl vybudován umělý slalomový kanál na severním okraji Českých Budějovic u obce České Vrbné. Slouží jako vodácké centrum pro tréninky na divoké vodě, i když je postaven souběžně s řekou Vltavou právě v místech, kde se řeka již mění na velmi pozvolnou hladinu o obtížnosti ZWB.Český Krumlov
To však není jediný divoký terén na Vltavě. Nedaleko obce Loučovice, pod přírodní rezervací Čertova stěna – Luč, se nachází přírodní kaňon s obrovskými balvany. Jedná se o jednu z nejkrásnějších přírodních scenérií na našich řekách a ta je vyhlášenou turistickou lokalitou. Jednou ročně se však kaňon mění na extrémní závodiště. V té době přehrada Lipno vypouští do kaňonu větší množství vody a můžete se tu setkat se špičkovými a především velice odvážnými závodníky. Při vyšším stavu vody se totiž jedná o vůbec nejobtížnější slalomový terén v Evropě. Důkazem toho je i pomníček utonulého kajakáře Petra Šarocha, který tu zahynul v úzké nebezpečné průrvě 18. srpna 1984.
Rožmberk nad Vltavou

Romantika i sportovní zážitek

Vyplout na Vltavu však můžete i vy, kteří s vodáctvím teprve začínáte. Plavba je velice romantická, poměrně rychlá, sportovní zážitek na hladině umocní souvislý peřejnatý úsek z Vyššího Brodu až do Boršova nad Vltavou. Povodí Vltavy zajistilo i rekonstrukce většiny jezů, které jsou vybaveny sportovními propustmi se zdrhly. Plavba je tudíž souvislá, navíc umocněna působivou přírodní scenérií jehličnatých lesů, které se střídají s odkrytými palouky. Jediné úskalí je v letní sezóně způsobeno velkým zájmem z řad vodáků z České republiky i ze zahraničí a budete tu potkávat denně desítky lodí, jak polyetylenových kánoí, tak i raftů.
Vybavení ve vodáckých kempech je na špičkové úrovni s dostatečným komfortem, nechybí sprchy s teplou vodou, čisté toalety, různá podpůrná sportoviště a dětská hřiště, a pochopitelně ani restaurační zařízení. Nouze na Vltavě není ani o historické památky. Navštívit můžete klášter Vyšší Brod, hrad Rožmberk, zámek Český Krumlov, klášter Zlatá Koruna a zříceninu hradu Dívčí Kámen.