K čemu slouží výbojka

Existuje spousta vynálezů. Některé jsou známější než jiné, v závislosti nejen na tom, jak moc jej používáme, ale také na tom, jak moc je vidět. Například každý ví, co je žárovka a k čemu slouží. Koneckonců vidíme ji denně a používají ji už i děti, když si rozsvěcí a zhasínají lampičku.

Pak jsou tu takové, které sice známe a které většina z nás denně používá, avšak jelikož nám nejsou přímo na očích, nevíme o nich zhola nic, obvykle ani to, co si pod daným názvem máme představit. Typickým příkladem může být výbojka lightpark.cz. Jistě jste to slovo již slyšeli, víte ale přesně, o co se jedná?

vybojka1

V zásadě se jedná o zařízení, které, jak již název napovídá, vysílá elektrické výboje. Ty mohou být pouštěny buď volně do prostoru, nebo je zachytává přijímač na druhém konci.

První otázka, která vás jistě napadne, bude znít: k čemu je to vůbec dobré. Koneckonců, je to i poměrně nebezpečné zařízení. Asi nikdo z nás by si nepřál dostat elektrický šok. A co by to mohlo udělat se starším člověkem, nebo s člověkem, který má problémy se srdcem, netřeba říkat.

vybojka2

Avšak ač se to může zdát zvláštní, použití má, a ne jedno. Dokonce se s ní většina z nás setkává denně. Nevěříte? Stačí se podívat na startér automobilu. Je to totiž právě elektrický výboj, který zažehne palivo a tím nastartuje váš vůz. Bez výbojky by zkrátka nefungoval.

Dalším místem, kde ji najdeme, či spíše jsme ji nacházeli v minulosti, bylo pouliční osvětlení. Jistě si všichni pamatujeme z dětství sodíkové lampy, které nejprve zářily typickým modrým světlem, než se dostatečně rozžhavily. A k tomu byl právě používán tento vynález.

Na podobném principu dodnes fungují běžné zářivky, které můžete vidět například v obchodech, ve školách, nemocnicích a dalších institucích. Právě elektrické výboje totiž rozehřejí plyn, který v nich je umístěn.

Jak je vidět, je pro nás hodně užitečná. Možná bychom jí tedy měli věnovat větší pozornost.