Bezpečný dětský pokoj

Pokud vaše děťátko vyrostlo a přišel čas přestěhovat ho z ložnice do vlastního pokojíku, přemýšlíte, jak pokoj navrhnout a zařídit. V současné době se fantazii meze nekladou a trh nabízí opravdu vše. Než však začnete řešit design a dekorace, přečtěte si, na co byste při budování dětského pokoje neměli zapomenout z hlediska bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti.
batole s plínou
Pozor na prach a roztoče
Mnoho rodičů, zejména žen, si užívá vybírání doplňků a dekorací, zejména pokud jde o pokoj pro dívku. Je však třeba v první řadě myslet na funkčnost a bezpečnost.
Například nadýchaná nebesa nad postelí nebo těžké závěsy u oken jsou sice krásné, ale je to ráj pro roztoče a prach. Stejný problém představují i koberce, zejména ty s dlouhým chlupem. Jestliže máte doma alergika nebo dítě trpí atopickým ekzémem, dejte pozor i na plyšáky, nechte je raději uložené ve skříni a nikoliv vystavené na poličce.
chlapecký pokoj
Zabezpečte okno
Okno představuje samozřejmě riziko, že by z něj dítě mohlo nešťastnou náhodou vypadnout. V dnešní době existují kličky u oken, které jdou zamknout, zablokovat tak, že s nimi lze pohybovat pouze v takovém rozsahu, aby si dítě mohlo okno jen trochu vyklopit. Nehrozí tak možnost, že by vypadlo.
Přišroubujte nábytek ke zdi
Riziko představují různé komody, poličky, policové díly. Děti po nich velice rádi šplhají a věší se na ně. Přidělejte je raději ke zdi, aby na dítě nemohl nábytek spadnout a zranit ho.
Pozor na chemikálie
Při výběru nebo repasování nábytku si dejte pozor na různé chemikálie, barvy a ředidla. Vybírejte radši kvalitnější nábytek s certifikátem, abyste měli jistotu, že vaše dítě nedýchá žádné toxiny, a že je nábytek zdravotně nezávadný.
Zajistěte ostré rohy a předměty
Zejména u malého batolete dejte pozor na ostré rohy u stolků a skříněk. Zajistěte je ochranou rohů nebo speciální páskou k tomu určenou. Nejrůznější těžké nebo ostré dekorace do dětského pokoje nepatří.
Bezpečná postýlka
Postýlka pro malé dítě by měla mít dětskou zábranu, aby z postele dítě v noci nespadlo. Vhodné je i zajistit čelo postele nějakým měkkým polštářem/mantinelem, aby se o něj děťátko neustále nebouchalo.
Zadělejte zásuvky
Všechny zásuvky v pokojíčku zajistěte tzv. záslepkami.
Opatrně se sklem
Buďte obezřetní, pokud jde o sklo, ať už výplně dveří, skříní nebo o skleněnou desku na psacím stole. Abyste předešli úrazu a pořezání, určitě zvolte odolné tvrzené sklo.